Команда "Профі - Арт", Великоолександрівська ЗОШ №2

Читати

НАРИС
Рятівник – професія мужніх
                                                           Стихійні лиха, і страшні пожежі
                                                       Не знають а ні графіку, ні часу!
Пожежник ти, і  швидко й обережно
                                                                В потрібнім місці опиняєшся відразу!
Який шлях визначить для себе людина, який слід  у житті по собі залишить – залежить якраз лише від неї самої.
Номер телефону «101» пам’ятають усі з дитинства, адже за ним звертаються люди за терміновою допомогою і отримують її. Офіційно «101» - це самостійна державна пожежна частина. Крім інших професіоналів тут працює і Володимир Вікторович Онищенко – старший майстер із газо - димозахисної служби.

Володимир родом із Малої Олександрівки. Він, мабуть, народився натурою творчою, бо за своє ще коротке життя, встиг побачити світу, скуштувати романтики і дізнатися чимало нового і цікавого для себе на будівництві БАМу та набути фаху художника-оформлювача. І Володимир за першої нагоди, коли стало відомо, що є вакансія  у пожежній частині (а це поруч з його будинком),  вирішив спробувати – праця пожежника завжди була почесною. Так Володимир у 28 років у пожежно-професійній частині №17 починав з посади бійця, закінчивши Херсонський навчальний пункт підвищення кваліфікації. Тоді, щоб стати пожежником, особливих вимог не треба було, найголовніше – служба в армії (Володимир – колишній артилерист) і курси з первинної підготовки в м. Херсоні. у 1997 році пожежна частина стала самостійною державною і вимог до майбутніх борців з пожежами побільшало.
За 15 років Володимир Вікторович був бійцем пожежної частини, і начальником караулу, і старшим майстром із газо - димозахисної служби. Володимир Онищенко дуже приємний, з ним легко спілкуватися на різні теми. Він належить до тієї категорії людей, яких бачиш уперше, а нібито знав довгі роки. Сам він говорить, що в колективі ладив з усіма, адже деяких знає ще з дитинства, а також з керівництвом завжди знаходив спільну мову.
Колишні колеги про нього говорять тільки хороше: це гарна, чуйна людина, щедрий та безвідмовний, ініціативний і в роботі, і на відпочинку. Володимир Вікторович завжди брав участь в обласних і районних змаганнях, неодноразово нагороджувався грамотами Київського Управління МНС. Керівництво пожежної частини на знак подяки за плідну працю нагороджувало Володимира Онищенка преміями, грамотами та цінними подарунками.
І, мабуть, заслуга в цьому, що ще змалку вчили його до самостійного життя та вчили перемагати труднощі й плекати силу волі. Може й тому Володимир дійсно був прикладом та беззаперечним авторитетом СДПЧ – 17 у всьому: дисципліні, відповідальності та постійного прагнення до самовдосконалення.

Сьогодні В.В. Онищенко на заслуженому відпочинку… Він переконаний, що лише загартування та велика любов до людей, співчуття до чужої біди, закладені батьками, вчителями та наставниками дає потужний імпульс вперто йти до визначеної мети, ставити цілі і бути взірцем для інших…

Професіограма
«Пожежний – рятувальник»

Загальна характеристика професії.
За класифікацією Клімова О.Є. професія пожежного-рятувальника належить до типу «людина-техніка» і пов’язана із застосуванням піднімальних транспортних засобів, керування ними, налагодженням, обслуговуванням технологічних машин, установок, транспортних засобів.
Праця пожежного-рятувальника належить до класу перетворюючих професій з використанням машин з ручним керуванням і здійснюється з перебуванням на відкритому повітрі з різкими перепадами температури, вологості.
 Професія пожежного - рятувальника походить ще з давніх часів – перші навички і знання з пожежної безпеки люди здобули ще за доби прадавньої історії. Відомо, що племена трипільської культури у повсякденному житті широко застосовували глину, обмазуючи нею житло. Глина була не лише засобом утеплення, а й першим вогнезахисним матеріалом, що стримував поширення вогню.
Перші пожежники з’явилися в Древньому Китаї.  Через густу населеність там же почали будувати перші спеціальні канали, що були першими протипожежними засобами. Перший водопровод було побудовано в Древньому Римі.
Першими законодавцями в сфері пожежної безпеки були німці. На початку ХVІІ ст. в Германії зявилися перші пожежні команди  - брандкоманди.
Перші закони України щодо пожежної безпеки з’явилися в епоху Київської Русі у збірнику «Руська Правда» Ярослава Мудрого.
Друга світова війна стала випробним рубежем для всього українського народу, в тому числі і для пожежників. Частина вогнеборців зі зброєю в руках пішла на фронт або боролась у партизанських загонах і підпіллі, інші продовжили боротьбу з пожежами в палаючих містах і селах.
Історія пожежної України – це насамперед героїчний літопис. У важких умовах вогнеборцям різних поколінь довелося виконувати свою смертельно-небезпечну роботу. Увесь світ пам’ятатиме подвиг мужніх героїв – пожежників, які заступили собою розбурхану стихію на зруйнованому реакторі Чорнобильської АЕС (1986 р.) і врятували не лише Україну, а людство в цілому.
         Професія пожежного – рятувальника – одна з найважливіших у суспільстві. Телефон «101» напамять повинна знати кожна людина.
         Завдання пожежної служби врятувати в першу чергу людей, а потім матеріальні цінності, споруди, ліси, сільськогосподарські угіддя тощо. Ці відважні люди гасять багатоповерхові будинки і навіть цілі заводи, при техногенних пожежах, а також заважають вогню розповсюджуватися далі.
         Українські пожежники відзначають своє професійне свято щороку 17 вересня – в день святкування православною церквою Ікони Божої Матері «Неопалима купина» (1680), яка є покровителькою пожежників і рятувальників і допомагає всім, хто потрапив у біду.
         Діяльність пожежного – це робота із застосуванням знань устрою і правил роботи з пожежно-технічним і рятувальним обладнанням на  пожежних автомобілях, експлуатації ізолюючих протигазів, особливостей гасіння пожеж і ліквідації наслідків стихійних лих, способів рятування людей і евакуації матеріальних цінностей, порядку проведення протипожежного стану житлових та побутових приміщень, правил виробничої санітарії та пожежної безпеки.
Функції, які здійснює пожежний-рятувальник:
·        робота у пожежній частині, пов’язана з гасінням пожежі;
·        оперативний виїзд на пожежу;
·        здійснення розвідки;
·        ліквідація займання з використанням спеціальної техніки (брандспойт тощо)
·         забезпечення безпеки людей;
·        порятунок людей та майна;
·        робота пов’язана із попередженням пожеж;
·        гасіння пожеж на об’єктах;
·        проведення заходів, направлених на профілактику пожежної безпеки;
·        участь в укріпленні або руйнуванні нестійких будівельних, технологічних конструкцій тощо;
·        участь у санітарній та спеціальній обробці техніки, будівель, споруд, технологічного обладнання тощо;
·        технічне обслуговування та дрібний ремонт пожежно-технічного обладнання, аварійно-рятувального інструменту та спорядження;
·        застосовує засоби захисту органів дихання та спеціальне спорядження в умовах задимленого, загазованого та забрудненого повітря, засоби оперативного звязку;
·        участь у пожежно-тактичних заняттях та навчаннях, пожежно-профілактичній роботі, зокрема у перевірці протипожежного стану житлових будинків;
·        виконує індивідуальні вправи з фізичної та пожежно-стройової підготовки, а також вправи у складі відділення чи караулу пожежної частини;
·        чітко орієнтується в районі виїзду пожежної частини, розташуванні особливо важливих, вибухо- та пожежонебезпечних об’єктів, джерел протипожежного водопостачання.
Функції при виникненні пожежі:
·        отримання та перевірка сигналу про пожежу;
·        виїзд на місце події;
·        встановлення джерела займання;
·        евакуація людей;
·        підготовка до гасіння пожежі (розгортання рукавів, підключення до водомережі)
·        визначення тактики гасіння вогню;
·        гасіння пожежі;
·        розшук постраждалих;
·        транспортування в небезпечну зону постраждалих та надання їм першої медичної допомоги.
Вимоги професії до працівника.
          Для оволодіння  професією пожежного необхідні загальноосвітні знання з анатомії, фізичної культури, хімії, математики та основ життєдіяльності людини.
Професія пожежного – рятувальника – це суто чоловіча професія. Вона підходить фізично міцній молодій людині, яка найкраще почуває себе, коли потрібно пунктуально виконувати відомі їй заздалегідь процедури рішення поставленої задачі та орієнтована на практичну працю і швидкий результат діяльності. Людина, яка прагне діяти разом з іншими людьми та не любить працювати наодинці. Включаючись у роботу, вона майже не відчуває труднощів, легко переносить додаткове навантаження.
У пожежного-рятувальника мають бути:
·        гарна координація рухів;
·        м’язово-суглобна чутливість зусиль або опору;
·        хороше зорове сприйняття відстаней між предметами;
·        хороший окомір;
·        здатність до переключення, розподілу, концентрації та стійкості уваги;
·        здатність швидко реагувати на ситуацію;
·         розвинуте аналітичне мислення;
·        розвинена слухова, зорова, довготривала пам'ять;
·        спостережливість;
·        уміння чітко і коротко формулювати інформацію;
·        уважність;
·        оперативне, практичне і творче мислення.
Особисті якості, інтереси та схильності:
·        дисциплінованість;
·        акуратність;
·        сміливість, рішучість, здатність до ризику;
·        витривалість;
·        пунктуальність;
·        цілеспрямованість;
·        стресостійкість;
·        здатність працювати в умовах, небезпечних для життя;
·        відповідальність.
Протипоказання до навчання та виконання професійних обов’язків.
·        медичні протипоказання;
·        неуважність;
·        безвідповідальність;
·        швидка втомлюваність;
·        емоційна нестабільність;
·        загальмованість у прийнятті рішень;
·        неорганізованість.
         Навчання.
         Для того, щоб працювати пожежним-рятувальником, треба мати повну загальну середню освіту та пройти професійне навчання з одержанням освітньо-кваліфікаційного рівня „кваліфікований робітник„ за відповідною робітничою професією. Термін навчання в училищі – 6 місяців.
         Професію пожежного-рятувальника можна здобути навчаючись у Вінницькому вищому професійному училищі цивільного захисту (21020, м. Вінниця, вул. Генерала Арабея, 7;), у навчальних центрах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та на курсах при вищих навчальних закладах МНС України: Університеті цивільного захисту України (м.Харків). 

Немає коментарів:

Дописати коментар